Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
Akademik Veri Yönetim Sistemi
Duyurular

Mehmet Şemsettin Günaltay Sempozyumu Düzenlendi

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi tarafından ilahiyat fakültelerinin ve imam hatip okullarının kurucusu Mehmet Şemsettin Günaltay konulu sempozyum düzenlendi.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Mavi Salonda düzenlenen sempozyumun açılış törenine Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkan Vekili Halit Mutlu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, üniversitemiz üst yönetimi, ilde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programa Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam edildi.

Programın açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı, Mehmet Şemsettin Günaltay’ın başbakanlık yaptığı dönemde din alanında 3 önemli faaliyetin öne çıktığını ifade ederek, Günaltay döneminin bu sempozyum ile detaylı bir şekilde ele alınacağını ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu yaptığı konuşmasında, Erzincan’ın bilim, düşünce, siyaset alanında çok önemli isimler çıkardığını belirterek Mehmet Şemsettin Günaltay’ın bu isimlerden biri olduğunu kaydetti. Sempozyum sayesinde Günaltay’ı tanıtmak istediklerini dile getiren Rektör Çapoğlu, “Buradan çıkan bilgiler, salonda bulunan bilim adamları vesilesiyle Türkiye’nin dört bir tarafına ulaşacaktır” dedi.

Vali Süleyman Kahraman ise sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Günaltay’ın Erzincan için önemli bir isim olduğuna ifade etti. Vali Kahraman, “Merhum Şemsettin Günaltay’ı rahmetle anıyor, sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından sempozyumun oturumlarına geçildi. 2 gün süren ve 5 oturum olarak düzenlenen sempozyum süresince Mehmet Şemsettin Günaltay’ın tarihçi ve eğitimci yönü, İslam düşüncesi, İslami ilimlere bakışı detaylı bir şekilde ele alındı. Sempozyumun son oturumunda ise genel değerlendirme yapıldı.

18 Ekim Cumartesi günü sona eren sempozyumun ardından 19 Ekim Pazar günü katılımcılara yönelik Erzincan gezisi düzenlendi.

 

Geri Okunma Sayısı: 2231
Akademik Veri Yönetim Sistemi | All Rights Reserved | Abis Teknoloji © 2020
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi BAP Koordinasyon Birimi